Janina Gaidžiūnaitė: kai atėjau, man sakė „geriau vyras nei boba”

Janina Gaidžiūnaitė: kai atėjau, man sakė „geriau vyras nei boba”

Ilgus metus Panevėžio miesto savivaldybės taryboje dirbanti socialdemokratė Janina Gaidžiūnaitė sako, kad gyventi niekada ne vėlu, o panevėžiečiai kasdien susiduria su neteisybe, socialine nelygybe bei žeminimu. Kurį laiką vadovavus savivaldybės administracijai politikei aktualiausia – konceptualios problemos. Tiesa, šiuo metu didžiausią dalį laiko skirdama bendravimui su gyventojais ji nepamiršta ir laisvo laiko – apie tai – atvirame interviu:

Ką šiuo metu veikiate gyvenime?

Esu Panevėžio miesto savivaldybės tarybos narė, Panevėžio apskrityje projekto „Tik per darbą sėkmė pasiekiama” koordinatorė. Projektas vykdomas pagal Europos sąjungos fondų investicijų veiksmų programą „socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ ir jo tikslas socialinę atskirtį patiriančiu asmenų integracija į darbo rinką. Vykdant veiklas, projekto dalyviai socialinių darbuotojų, psichologų yra konsultuojami individualiai, lektoriai veda paskaitas grupėms.

 

Ar užsiimate visuomeninėmis veiklomis?

Dalyvauju įvairiuose panevėžiečių organizuojamuose renginiuose, patinka parodos. Darbas taryboje irgi susijęs su įvairiomis visuomeninėmis iniciatyvomis. Jau nemažai metų palaikau ryšius su Panevėžio kolegija, buvusiais kolegomis, patys organizuojamės įvairių veiklų, turime tradicijų. Viena jų – kartą savaitėje susitikti, papietauti. Mūsų ratas platus: ir iš universiteto yra žmonių, ir dailininkų.

 

Ką mėgstate veikti laisvalaikiu?

Laisvu laiku mėgstu skaityti knygas, bendrauti, važinėti po man įdomias vietas ir dalyvauti ekskursijose. Būna, kad sėdam į 2-3 mašinas su draugais ir važiuojame. Skaitau ir istorines, ir romantines knygas. Tiesa, paskutiniu metu romantinės pasitaiko dažniau – norisi lengvų, neįpareigojančių skaitinių.

Ekskursijų metu iš naujo atrandame Lietuvą, čia labai daug vietų, kurių nematome ir nežinome, o jos – šalia mūsų! Lankau dvarus, domiuosi jų istorija. Rokiškio rajone prie Latvijos pasienio Ilzenbergo dvaras paliko labai didelį įspūdį, ten yra natūrinis ūkis. Neseniai teko lankytis Burbiškio dvare, Anykščių rajone. Žinoma svarbu aplankyti ir visai šalia mūsų esančias vietas, jų taip pat gausu. Iš esmės mane labiausiai domina pažintinės kelionės.

 

Kiek laiko esate socialdemokratė ir kodėl pasirinkote?

Socialdemokratė esu visą gyvenimą, o partijos nare – jau 10 metų. Prieš tai buvau kitoje organizacijoje, bet dėl įvykusių pokyčių, kuriems nepritariau, palikau ją ir pakvietė socialdemokratai. Esmė renkantis partiją – tai vertybės. Man lygiateisiškumas, solidarumas ir socialinis teisingumas yra aktualiausios socialdemokratinės vertybės.

Gilinantis – esu ekonomistė ir srityse, kuriose dirbu, esu stipri. Prie LSDP prisijungiau dirbdama Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, bet tai buvo nelengvas darbas. Iš esmės politikoje moterims vietos yra mažiau. Sudėtinga buvo kandidatuojant į merus – dažnai girdėjau rimtus vyrus, kurių dabar neminėsiu, sakant „geriau vyras nei boba”.

Moterims daug sunkiau išsikovoti lygias galimybes įvairiose srityse nei vyrams, joms reikia du kartus daugiau dirbti, kad įrodytų savo vertę. Tai nėra sąžininga.

Dirbdama savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja buvau atsakinga už švietimą, sveikatą, socialinę paramą, kultūrą, sportą ir kitas sritis. Tai sudarė per 75 procentų miesto biudžeto. Atsakomybės buvo tikrai daug.

Tos kadencijos metu baigėme statyti Šv. Juozapo globos namus, pastatėme Dailės galerijos priestatą, nakvynės namus, atlikome socialinių paslaugų centro plėtrą, renovavome mokyklas, darželius ir t.t. Mano kadencijoje prasidėjo ir didieji infrastruktūros pokyčiai, parengėme 14 projektų, kurių iki dabar valdantieji negeba įgyvendinti, pavyzdžiui nepradeda naujosios autobusų stoties statybų.

 

Saugumas Panevėžyje ir žmonių pasitikėjimas vieni kitais siekia kritinį lygį. Kodėl tiek metų ši problema buvo politinės darbotvarkės paraštėse?

Saugumo problemas privalome viešinti, o jas spręsti privalu, tam būtina pasitelkti teisėsaugą ir įtraukti miesto bendruomenę, visuomenę. Manau, kad patyčių problematika mokyklose yra taip pat aktuali, bet jas spręsti turi visi dalyviai, tiek mokykla, tiek tėvai. Bet mokykla privalo prisiimti atsakomybę, laiku pastebėti ir užkardyti. Žinote ką pastebiu, kad tai lyg drugelio efektas. Kol vaikai mato kaip suaugusieji propaguoja patyčias, kaip politikai savo kultūrą grindžia vien tuo veiksniu, tuomet tai atsispindi ir mūsų vaikų gyvenimuose. Problemos šaknys daug giliau nei gali atrodyti.

 

Šiais savivaldos rinkimais savo akcentais deklaruojate gyventojų dalyvavimą savivaldybės valdyme ir savivaldybės modernumą. Papasakokite daugiau.

Tarybos narius renka panevėžiečiai. Panevėžiečius taryba ir turi atstovauti, klausti jų nuomonės, tartis dėl visų dalykų. Ar tai mokyklos renovacija, ar gatvės tiesimas, ar sniego valymas. Su gyventojais privalome tartis. O bėdų yra daug ir daugelis jų sprendinių priklauso nuo savivaldos.

Šie valdantieji pasižymėjo nesiklausymu. Jie neklausė ir tarybos narių, tai turėjo įtakos mūsų pasitraukimui iš valdančiosios daugumos ir perėjimui į opoziciją. Šie valdantieji nesiklausė nieko, nes turėjo daugumą ir to užteko priimti sprendimams. Tai nėra normalu demokratinėje valstybėje. Vienas niekuomet teisingai nenuspręsi, atstovaudamas gyventojus turi išgirsti visus jų interesus. Būtent apie tai ir yra politika.

 

Socialdemokratai teigia, kad atsinaujino. Ką tai reiškia?

Išsivalymą ir išsigryninimą. Mes išgirdome žmones, jų priekaištus, todėl pasikeitėme. Atsinaujinę, atjaunėję turime patirtis ir kompetencijas gyventojų problemoms spręsti. Tikiu, kad rinkėjams gali būti sunku susigaudyti, kas yra tikrieji socialdemokratai. Bet veidai ir patirtys kalba už save, LSDP yra tikrųjų socialdemokratų partija. O ta kita organizacija yra kažkoks politikų junginys, kurie galbūt niekuomet savo gyvenimu ir nesuvokė socialdemokratijos. Jiems reikalingi tik postai, jie nemato ir negirdi žmonių. Išgirsti žmones galbūt buvo per sunku.

 

Kodėl panevėžietis turėtų rinktis partiją, kai šįmet taip gausu komitetų?

Man atrodo, kad žmonės jau suprato, kad komitetai yra apgaulė: graži šneka ir nulinė atsakomybė. Juk šiandien komitetas yra, ryt jo gali nebūti. Partija turi savo struktūrą, ilgametes tradicijas, atsakomybę ir atskaitomybę. Du visiškai skirtingi dariniai. Komiteto narys šiandien gali būti jame, ryt nebe. Matome puikiai, kas vyksta šiuo metu su komitetų steigimu Panevėžyje. Žmonės paprasčiausiai priviliojami naujais ženklais ir pažadais, o tada nusivilia, nes lūkesčiai lieka neatliepiami.

Ypač dabar atsinaujinę socialdemokratai yra parengę konkrečią, ne vienadienę programą, kuri tikrai atliepia miestiečių lūkesčius. Ji atliepia žmonių poreikį socialiniam teisingumui, solidarumui ir pasisako griežtai prieš nuolatinį jų žeminimą. Mūsų mieste jo daug, o Panevėžys man tikrai rūpi.

Neatlygintina politinė reklama.

Close