Socialdemokratų pozicija dėl „vaiko pinigų“: priemonės nepakankamos

Socialdemokratų pozicija dėl „vaiko pinigų“: priemonės nepakankamos

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos nuomone, valdančiosios mažumos apsisprendimas nustatyti vos 30 Eur „vaiko pinigus” yra neišbaigtas ir nepakankamas. Į vaiką orientuota politika turėtų reikšmingiau prisidėti prie šeimos galimybių stiprinimo, nes daugeliui tėvų Lietuvoje „neįkandamas“ papildomas vaikų ugdymas ar užimtumas.

Socialdemokratai norėtų, kad:

  • Universaliai mokami „vaiko pinigai“ palaipsniui turėtų pasiekti apie 100 Eur vaikui;
  • Būtų atsisakoma vertinimo pagal pajamas;
  • Papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (PNPD) dirbantiems tėvams nebūtų naikinamas tol, kol „vaiko pinigai“ nepasieks užsibrėžtos ribos.

Ką siūlo valdančioji mažuma:

  • Įvesti 30 Eur „vaiko pinigus“ už visus vaikus;
  • Atsisakyti papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (PNPD) šeimoms, auginančioms vaikus;
  • Skirti papildomą išmoką (iki dvejų metų 28,5 Eur, nuo dvejų metų – 15,2 Eur) šeimoms, auginančioms 1-2 vaikus, jei pajamos vienam asmeniui šeimoje mažesnės     nei 183 Eur (jei VRP padidės iki 122 Eur);
  • Skirti papildomą išmoką (28,5 arba 15,2 Eur) šeimoms, auginančioms 3 ir daugiau vaikų, nevertinant šeimos pajamų.

Lietuva pasižymi gana žemais gimstamumo rodikliais, aukštu vaikų skurdo lygiu bei ne itin palankia aplinka šeimoms, kur šeimos ir darbo derinimas tampa tikru iššūkiu tėvams.

Vilniuje ir kai kuriuose kituose miestuose šeimos negauna vietų darželiuose, todėl arba yra priverstos samdyti aukles, arba pasinaudodamos daline dotacija veda vaikus į gana brangias privačias ikimokyklinio ugdymo įstaigas. Daugeliui tėvų tikru rebusu tampa vaikų užimtumas pradinėje mokykloje, nes tai reikalauja papildomų finansų. Kiekvienas papildomas būrelis iš šeimos reikalauja sunkaus prioritetų dėliojimo: situacijos, kai renkamasi tarp baseino ir batų nėra retos net sostinėje.

Remiantis Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyriaus analitine apžvalga apie paramą šeimai ir gimstamumui skatinti kai kuriose Europos Sąjungos valstybėse, vienus geriausių gimstamumo rodiklių turi Prancūzija, Airija ir Švedija.

Jose taikomos tradicinės priemonės kaip išmokos už gimdymo, tėvystės, motinystės atostogas, taip pat „vaiko pinigai“ bei kitos papildomos priemonės: išlaidų kompensavimas už vaiko iki 6 metų darželį ar auklę (Prancūzija), parama būsto išlaikymui ir įpareigojimas darbdaviams leisti vaikus iki 8 metų auginantiems tėvams sumažinti darbo valandas 25 proc. (Švedija).

Airijoje „vaiko pinigai“ siekia 140 Eur, Prancūzijoje sistema sudėtingesnė, išmokos mokamos už antrą ir daugiau vaikų, taip pat atsižvelgiama į šeimos pajamas, Švedijoje vaiko išmoka siekia 109 Eur ir yra mokama visiems vaikams, o Lenkija moka po 119 Eur už kiekvieną antrą vaiką ir už pirmą, jei neviršijamas tam tikras pajamų lygis.

Close