Socialdemokratai reikalauja skubių Registrų centro vadovo paaiškinimų

Socialdemokratai reikalauja skubių Registrų centro vadovo paaiškinimų

Seimo socialdemokratų partijos frakcija reikalauja Valstybės įmonės Registrų centro direktoriaus Sauliaus Urbanavičiaus atsakyti į klausimus dėl aukščiausios saugumo kategorijos, tai yra, e. sveikatos sistemos ir kitų Registrų centre saugomų duomenų bazių atstatymo. Socialdemokratai siekia išsiaiškinti, kodėl informacinės sistemos, kuri turėtų būti atstatyta daugiausiai per 8 valandas, nesutvarkoma per kelias paras, kodėl piliečiai negauna su valstybės registruose saugoma informacija susijusių paslaugų. Jie yra priversti smarkiai rizikuoti savo sveikata, nes gydymo įstaigos negali įkelti e. dokumentų, o pacientai negali gauti nei elektroninių receptų, nei vaistų. Socialdemokratai klausia, ar Registrų centro vadovas prisiims atsakomybę, kokia žala yra padaryta per tą laiką, kai buvo neprieinami Registrų centro duomenys, ir kaip ta žala bus kompensuota.

Stebėtina, kai valstybė investavo į IT sistemų konsolidavimą, jų priežiūrą šimtus milijonų, bet apie atsarginio ę.sveikatos duomenų centro  įrengimą vis dar kalbama būsimuoju laiku.

„Gavę Registrų centro vadovo S. Urbanavičiaus paaiškinimus spręsime, ar yra pagrindas kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo. Akivaizdu, kad kilus duomenų centro valdymo krizei, rezervinis duomenų centras nesuveikė. Klausimas dėl Registrų centro informacijos saugumo užtikrinimo buvo pradėtas spręsti jau prieš keletą metų, tačiau atėję į valdžią dabartiniai valdantieji, kaip ir daugelyje sričių, ėmėsi pertvarkų. Registrų centrą iš Teisingumo ministerijos pavaldumo perdavė Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, specialiai šiai sričiai sukūrė viceministro pareigybę. Pertvarkos metu buvo atleista keli šimtai darbuotojų ir panašiai tiek priimta naujų. Tačiau, ar jie buvo priimti pagal kompetencijas, ar pagal kitokius kriterijus, ir ar ne dėl darbuotojų bei vadovų kompetencijos trūkumo per tuos ketverius metus aukščiausios saugumo kategorijos e. sveikatos sistema taip ir liko be atsarginių serverinių. Stebėtina, kai valstybė investavo į IT sistemų konsolidavimą, jų priežiūrą šimtus milijonų, bet apie atsarginio ę.sveikatos duomenų centro  įrengimą vis dar kalbama būsimuoju laiku“, - sako klausimus Registrų centro vadovui pateikusi Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Pasak R. Budbergytės, Registrų centro duomenų prieinamumas tai ne tik pareigūnų aplaidumo ir politikų  atsakomybės klausimas, tai ir patirtų nepatogumų, nuostolių atlyginimo klausimas. Juk per tas dienas žmonės negalėjo naudotis Registrų centro duomenimis – gauti receptus ar vaistus, naudotis mobiliuoju parašu, apie sutrikusią veiklą pranešė ir bankai, notarai, neįvyko daugybė suplanuotų sandorių, o ką jau bekalbėti pie žalą žmonių sveikatai.

Ar lietus nuplovė ir Vyriausybės narių atsakomybę?

„Įsivaizduokite širdies ritmo sutrikimais arba cukriniu diabetu sergantį žmogų, kuris kasdien vartoja gyvybiškai svarbius vaistus. Jeigu jie baigiasi, tai asmuo dabar net negali patekti ir pas gydytojus, kad skubiai gautų ranka išrašomą receptą. Jo sveikata ir gyvybė atsiduria didelėje rizikoje. Tuo tarpu Sveikatos apsaugos ministerija tyli, ministras A.Veryga iki rudens išėjo atostogauti, palikęs vietoje savęs skandalais pagarsėjusį J. Narkevičių. Aiškėja, kad dėl liūties išėjus iš rikiuotės 11 registrų ir 11 valstybinių informacinių sistemų nebelieka atsakingų. Naujai paskirtas ministras R. Sinkevičius dar nespėjęs naujam darbe kojų apšilti. Ar lietus nuplovė ir Vyriausybės narių atsakomybę?“ - klausia R. Budbergytė.

Susiję straipsniai

Close